طراحی مدل شبیه سازی صحنه حوادث در کشور

محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با هدف آموزش تیم های درمان و فوریت های پزشکی موفق به طراحی مدل شبیه سازی صحنه حادثه شدند.

طراحی مدل شبیه سازی صحنه حوادث در کشور

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمودرضا پیروی، مدیرگروه سلامت در بلایا و رئیس دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام طراحی ابزار آموزشی شبیه سازی رایانه ای صحنه حادثه، گفت: این پروژه از سال 1394 کلید خورده و پس از طراحی به همت متخصصان جوان شیرازی، فاز نخست آن به بهره برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه از شروع سال تحصیلی جدید و برای آموزش دانشجویان جدید و مرتبط، این ابزار مورد استفاده قرار می گیرد، اضافه نمود: این مدل شبیه سازی تا پیش از این در انحصار یک شرکت اروپایی بود و برای استفاده از آن در مدت زمان محدود باید هزینه گزافی پرداخت می شد که برای نخستین بار در کشور، به همت جوانان دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی شیراز، طراحی و ساخته شد.

مجری طرح در ادامه به قابل ارائه بودن این مدل شبیه سازی با سناریوهای مختلف اشاره نمود و گفت: نرم افزار شبیه ساز بحران قادر است صحنه های حوادثی مانند حوادث ترافیکی، آتش سوزی، زلزله و موارد مشابه، با تعداد متفاوت مصدوم در صحنه را شبیه سازی نموده و کاربر پس از ورود به صحنه مجازی حادثه، ضمن طی مراحل چندگانه روبرو شدن با یک بحران پس از شناسایی مصدومان، انجام مراحل تریاژ، انتقال و اقدامات تکمیلی را یکی پس از دیگری دنبال نموده و آموزش لازم و صحیح را فرا می گیرد که در نهایت امتیاز مربوط به هر یک از فعالیت های کاربر در مراحل مختلف و سرعت عمل کاربر نیز محاسبه و نمایش داده می گردد.

مدیرگروه سلامت در بلایا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اضافه نمود: نرم افزار جامع مدیریت اورژانس 115 فارس و به تبع آن ساخت نرم افزار جامع حوادث ترافیکی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز به همت جمعی از افراد مجرب در زمینه طراحی، در سال 1396 با حضور وزیر بهداشت، در اورژانس شیراز و شهرستان های تابعه استان فارس افتتاح و راه اندازی شد و در نوع خود منحصر بفرد بوده و هم اکنون بین دستگاه های مختلف و مرتبط استان فعال است؛ این نرم افزار شبیه سازی نیز به عنوان گامی دیگر در امر توسعه خدمات رسانی به مصدومان سوانح، قادر به تعمیم به سایر دستگاه های امدادی مانند هلال احمر، آتش نشانی، پلیس و دیگر دستگاه های مرتبط خواهد بود.

دکتر پیروی دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی شیراز را در سطح کشور بی نظیر و آن را حاصل سال ها کوشش، تجربه و تلفیق آن با علوم نوین دانست و بر صیانت از این دستاوردها تاکید نمود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، این ابزار آموزشی هم اکنون با هدف ارتقای دانش فنی و کسب آمادگی هرچه بیشتر برای شرکت در صحنه های حوادث و بلایا، آماده بهره برداری برای آموزش کارکنان اورژانس و فوریت های پزشکی سراسر کشور است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "طراحی مدل شبیه سازی صحنه حوادث در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی مدل شبیه سازی صحنه حوادث در کشور"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید