کام خشکیده روستاییان شرق کشور، نذرآب به داد دولت رسید

به گزارش خبرنگاران، تا وقتی از نزدیک نروی و نبینی، باورت نمی گردد که زندگی در شرایط سخت، یعنی چه و مگر می گردد بدون مایع حیات زنده ماند. کمبود آب و شاید بتوان گفت، نبود آب برای اهالی روستاهای سیستان و بلوچستان، زندگی در شرایط سخت را برای ما قابل باور می نماید. اما، واقعیت این است که مردم ساده زیست و بی آلایش روستاهای شرق کشور، توقع زیادی از دولت ندارند. آنها فقط آب می خواهند تا زندگی نمایند.

کام خشکیده روستاییان شرق کشور، نذرآب به داد دولت رسید

در سفر به بخش هایی از استان سیستان و بلوچستان، با مردمانی برخورد کردیم که آنقدر تواضع و فروتنی به خرج می دهند که گویی هیچ مسئله ای ندارند. وقتی با آنها هم کلام شدم و خواستم از مسائل خودشان بگویند، می گفتند راضی هستیم. خداروشکر!

اما، نمی توان باور کرد که آنها زندگی می نمایند، زیرا، در شرایطی که از دسترسی به حداقل امکانات حیات محرومند، چگونه می توان باور داشت که آنها از زندگی راضی هستند. این موضوع را از مسئولان و مدیران استانی پیگیر شدیم و آنها، خشکسالی در این منطقه را یک معضل 10 ساله عنوان کردند و گفتند که سال جاری، شرایط به دلایل عدیده ای وخیم تر گردیده و در نتیجه شاهد بی آبی حداقل 502 روستای استان هستیم.

نصر الله چاری معاون اداره آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان، با عنوان این مطلب که سال جاری بارندگی ها نسبت به مدت مشابه 75 درصد کاهش داشته است، تاکید نمود: این کاهش بارندگی باعث گردیده تنها در شهرستان هیرمند نزدیک به 40 درصد روستاها دچار تنش آبی شوند.

وی با اشاره به اینکه 1257 روستا از سالیان دور و حتی در بعضی از روستاها از حدود چهل سال پیش با 120 دستگاه تانکر آبرسانی می گردد، در پاسخ به سئوال خبرنگاران مبنی بر اینکه اگر جمعیت هلال احمر با نذرآب به داد مردم تشنه نمی رسید تکلیف چه بود، اضافه کرد: ما از اقدام هلال احمر تشکر می کنیم، اما این نبوده که به فکر نباشیم. ما برای تامین آب مورد احتیاج مردم روستاهای دچار خشکسالی، کار انتقال آب را در دستور کار داریم. تقریبا کارها خوب پیش می رود، اما احتیاجمند اعتبارات هستیم که بتوان کارها را با سرعت بیشتری انجام داد.

چاری در پاسخ به گلایه های خبرنگاران از کم کاری دولت در تامین آب مورد احتیاج مردم تشنه این روستاها، گفت: اگر 30 میلیارد تومان اعتبار تامین گردد، مشکل بی آبی این روستاها حل می گردد.

جالب اینکه، این مسئول مربوطه، انتظار تامین این 30 میلیارد را از مردم داشت نه دولت. زیرا، معتقد بود که بودجه ها از قبل مصوب و تخصیص داده گردیده و نمی توان انتظار داشت این اعتبار اندک را دولت تامین کند!

این اظهارات در حالی مطرح می گردد که دولت می بایست به این سئوال پاسخ دهد که اگر نذرآب هلال احمر نبود، چگونه می خواست مردم این روستاها را سیراب کند. بر همین اساس، می توان مدعی شد که دست دولت در سیراب کردن مردم تشنه این روستاها، خالی بوده است.

محمدعلی پیری فرماندار شهرستان هیرمند، در جمع خبرنگاران اعزامی به سیستان و بلوچستان، با عنوان این مطلب که هر سال از طریق رودخانه آورده داشتیم و گودال ها پر آب و چاهک ها آبدار می شدند، گفت: از این طریق بخش اعظم آب مورد احتیاج مخصوصا آب مورد احتیاج دام ها تامین می شد ولی سال جاری هیچ آورده ای نداشتیم و خیلی از گودال ها و چاهک ها خشک شدند و حتی در بعضی از جاها گودال های جدیدی را حفر کردیم تا به آب سطحی دسترسی داشته باشیم و در این شرایط تمامی مصارف آب معطوف به لوله ها شد که این لوله ها پاسخگو نیستند.

متاسفانه آنچه را مسئولان دولتی در زمینه مشکل بی آبی روستاهای استان سیستان و بلوچستان مطرح کردند، به نظر می رسد نوعی فرافکنی و توجیه کم کاری بوده باشد. زیرا، وقتی عنوان می نمایند که خشکسالی مربوط به سال جاری نیست، یعنی اینکه می توانستند اقدامات لازم برای برون رفت از تنش آبی در این مناطق را از چند سال قبل عملیاتی و اجرا نمایند. نه اینکه وقتی مردم تشنه اند و هلال احمر با نذرآب به داد آنها رسیده است، در مقابل دوربین رسانه ها، حرف هایی بزنند که جای تامل دارد.

اینگونه بود که رئیس جمعیت هلال احمر، در بازدید میدانی از روستاهای دچار تنش آبی، طی یک طرح عملیاتی، توانست با تامین تعدادی تانکر آب، تا حدودی بر مشکل بی آبی این روستاها غلبه کند. از همین رو، کمپین نذر آب ایجاد شد و هلال احمر با بودجه 3 میلیارد تومانی، توانست تعدادی مخزن آب در سایزهای مختلف را برای روستاهای بدون آب، تهیه کند.

در قالب کمپین نذرآب، 502 روستای استان سیستان و بلوچستان که دچار تنش آبی بودند، با استفاده از تانکرهای ثابت، از بحران بی آبی رها شدند و کام تشنه مردم این روستاها، با نذر آب، سیراب شد.

به گفته راشکی، در قالب طرح نذر آب با آماری که از اداره آب و فاضلاب به ما داده شد، قرار شد برای 502 روستا 1260 تانکر خریداری و آب شرب تأمین گردد. این تانکرها در روستاها نصب می شوند تا به افزایش سرعت آبرسانی به مردم منطقه یاری نمایند. از تاثیرات این طرح افزایش سرعت آبرسانی به این مناطق است.

طبق اعلام مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان سیستان و بلوچستان، مردم روستاهای زابل و زهک که اغلب درگیر این مشکل آبی هستند از جمله جمعیت هایی هستند که تانکرها در روستاهای آنها نصب گردیده است. آنها می گویند که با این کار کمی از مسائلشان کاسته گردیده اما یکی از مسائلی که آنها داشتند این بود که اگر آب ذخیره گردیده تمام می شد، باید از کیلومترها دورتر آب می آورند و حالا با نصب این تانکرها دسترسی به آب برای آنها سهل تر گردیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کام خشکیده روستاییان شرق کشور، نذرآب به داد دولت رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کام خشکیده روستاییان شرق کشور، نذرآب به داد دولت رسید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید