بیانیه پایانی نشست فوق العاده اتحادیه عرب؛ حمله ترکیه به سوریه محکوم است

به گزارش وبلاگ سفر و گردشگری، وزرای خارجه کشورهای شرکت کننده در نشست اتحادیه عرب، عملیات نظامی ترکیه علیه نمودها در شمال سوریه را محکوم نموده و خواهان توقف آن شدند.

بیانیه پایانی نشست فوق العاده اتحادیه عرب؛ حمله ترکیه به سوریه محکوم است

به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی، نشست فوق العاده اتحادیه عرب درباره حمله ترکیه به شمال سوریه امروز (شنبه) در مقر این اتحادیه به درخواست مصر و با حمایت تعدادی از کشورهای عربی و در رأس آنها عربستان، امارات و کویت و نیز هیئت های دیپلماتیک دائمی کشورهای عضو اتحادیه به کار خود سرانجام داد و بیانیه سرانجامی آن صادر شد.

در این بیانیه ضمن محکومیت حمله ترکیه به شمال سوریه از این کشور خواسته شده که هرچه سریع تر نیروهای خود را از سوریه خارج نموده و این عملیات را متوقف کند.

در این بیانیه آمده است: ما ترکیه را مسئول پیامدهای این تجاوز و به دنبال آن بازگشت گروه های تروریستی به سوریه می دانیم و از شورای امنیت می خواهیم که به نقش خود برای توقف تجاوز ترکیه به سوریه عمل کند.

در ادامه این بیانیه ضمن تأکید بر تمامیت ارضی سوریه تأکید شده است که خروج نیروهای خارجی از سوریه به این کشور اجازه می دهد که به اتحادیه عرب بازگردد.

وزرای خارجه اتحادیه عرب همچنین اتخاذ اقدامات سیاسی، مالی و گردشگری علیه ترکیه را آنالیز کردند.

در این نشست همچنین احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب مکلف به انتقال مضمون این بیانیه به شورای امنیت سازمان ملل و ترتیب دادن یک نشست در شورای امنیت برای پیگیری این موضوع به عنوان یک گزینه باز شد.

در بیانیه سرانجامی نشست فوق العاده اتحادیه عرب همچنین آمده است که تجاوز ترکیه به خاک سوریه نقض صریح منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت و به ویژه قطعنامه شماره 2254 است که در آن بر حفظ تمامیت ارضی، وحدت و استقلال سوریه تأکید شده است.

وزرای خارجه اتحادیه عرب در ادامه عملیات ترکیه را تهدیدی مستقیم برای امنیت ملی کشورهای عرب و سراسر دنیا دانستند.

این درحالی است که قطر و سومالی به مضمون این بیانیه ایراد گرفتند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "بیانیه پایانی نشست فوق العاده اتحادیه عرب؛ حمله ترکیه به سوریه محکوم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه پایانی نشست فوق العاده اتحادیه عرب؛ حمله ترکیه به سوریه محکوم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید