شناسایی نقاط حادثه خیز رودخانه ای

به گزارش وبلاگ سفر و گردشگری، مدیرعامل آب منطقه ای شهر تهران، گفت: 37 نقطه از 67 نقطه حادثه خیز رودخانه های شهر تهران در سه رودخانه کن، مقصود بیک و دربند واقع شده است.

شناسایی نقاط حادثه خیز رودخانه ای

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ سفر و گردشگری، سید حسن رضوی مدیرعامل آب منطقه ای تهران در صد و هفتاد و دومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، گفت: 3 موضوع در تهران قابل آنالیز است که اولین آن ها موضوع رودخانه هایی است که در تهران و اطراف آن وجود دارد.

وی ادامه داد: موضوع دوم بحث آب های زیرزمینی در تهران و موضوع استفاده از پسآب برای آبیاری فضای سبز است و در نهایت موضوع سوم بحث فرونشست ها است.

رضوی توضیح داد: 270 کیلومتر در تهران رودخانه داریم که انرژی فوق العاده ای برای ایجاد سیلاب در این رودخانه وجود دارد که در طول تاریخ هم کشته ها و خسارت هایی به جا گذاشته است.

مدیرعامل آب منطقه ای تهران، گفت: باید کار مشترکی میان شهرداری و آب منطقه ای انجام گیرد تا خطر پذیری شهر تهران در مواجهه با این رودخانه ها کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: ما باید در حوزه رودخانه ها یک دبی بازگشت 200 ساله را در نظر بگیریم تا در یک دوره بلند مدت خطرات کاهش یابد.

رضوی گفت: یکی از اختلافات ما با شهرداری تهران این است که مشاوری از سوی شهرداری انتخاب شده که آمار ارائه شده از سوی این مشاور با آمار ارائه شده ما متفاوت است.

مدیرعامل آب منطقه ای، گفت: آنچه از سوی مشاوران ما آنالیز شده است نشان می دهد که 37 مورد از 67 مورد نقاط حادثه خیز ما در رودخانه کن و مقصود بیک و دربند واقع شده است.

وی اضافه نمود: ما در تهران در شرایطی هستیم که سیلاب می تواند ما را غافلگیر نموده و از ما خسارت های عمده ای بگیرد.

رضوی ادامه داد: اولویت ما برطرف نقاط حادثه خیز در سه رودخانه دربند، مقصود بیک و کن است تا نیمی از نقاط حادثه خیز مرتفع گردد.

مدیرعامل آب منطقه ای شهر تهران، گفت: این نقاط می تواند هر سال به عنوان یک نقطه غافلگیرکننده خود را نشان بدهد و ما را دچار مشکل کند.

وی به رودخانه فرحزاد هم اشاره نمود و گفت: امروز شاهد این هستیم که در منطقه فرحزاد در بستر و حریم رودخانه فرحزاد ساخت و ساز های با مجوزی صورت می گیرد که تخلف است.

رضوی گفت: ما از شهرداری توقع داریم که مجوز ساخت و ساز در بستر و حریم رودخانه ها را صادر نکند تا نه سازندگان گرفتار شوند و نه ما به عنوان بهره برداران از رودخانه متحمل خسارات نشویم.

مدیرعامل سازمان آب منطقه ای شهر تهران، گفت: اگر ما در جایی مثل کرج مجبور به رهاسازی دبی آب 150 متر مکعب شویم در پایین دست یعنی در جایی مثل بهاران و اطراف آن دو میلیون نفر دچار سیل زدگی می شوند.

وی ادامه داد: برای فهم بهتر این موضوع باید یادمان باشد که وقتی در خوزستان در ابتدای سال جاری دبی آب 3 هزار متر مکعب رها شد تنها یک میلیون نفر متأثر شدند.

رضوی گفت: این یعنی این که ما در جایی مثل تهران با یک بیستم دبی آب رها شده در خوزستان دو میلیون نفر را متاثر خواهیم کرد و از این رو باید توجه بیشتری به مسائل آب منطقه ای داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شناسایی نقاط حادثه خیز رودخانه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی نقاط حادثه خیز رودخانه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید