نسخه واحد برای ازدواج جوانان نپیچیم

یک روانشناس و استاد دانشگاه گفت: یکی از ویژگی ها و معیارهای اساسی برای ازدواج این است که افراد به ثبات هویتی رسیده باشند اینکه نرخ سن ازدواج رو به افزایش است تا حد زیادی طبیعی است و برای یک ازدواج مناسب باید این تاخیر را پذیرفت.

نسخه واحد برای ازدواج جوانان نپیچیم

احسان متین فر در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: در خصوص ازدواج اولین مسئله ای که باید به آن توجه کنیم این است که چرا افراد باید ازدواج نمایند. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که عقیده بر این است که همه افراد باید ازدواج نمایند. ما با این عقیده در واقع برای همه افراد یک سایز لباس می دوزیم و تفاوت های فردی آن ها را در نظر نمی گیریم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از افراد برای زندگی مشترک مناسب نیستند، توضیح داد: زندگی مشترک معیارهایی را لازم دارد که بعضی از افراد ممکن است آن ها را نداشته باشند. اینکه افراد این معیارها را داشته باشند یا نداشته باشند به معنای برتری آن ها بر یکدیگر نیست. زمانی که ما افراد را به ازدواج کردن مجبور و فشار اجتماعی زیادی به آن ها وارد می کنیم، نتایج آن را در طلاق های عاطفی، روابط فرار زناشویی و... مشاهده می کنیم.

این روانشناس و استاد دانشگاه اضافه نمود: زمانی که ما در خصوص ازدواج کردن صحبت می کنیم باید دو نکته را در نظر بگیریم که آیا افراد تمایل به ازدواج کردن دارند و آیا افراد برای ازدواج کردن آماده هستند یا خیر. پژوهش ها نشان می دهد که جوانان ایرانی به دلیل فرایندهای اجتماعی از نظر هویتی و روانشناختی دیر به بلوغ می رسند.

متین فر عنوان نمود: در جوامع دیگر ما شاهد این هستیم که افراد در 18 سالگی به هویت یابی می رسند، اما در جامعه ما هویت یابی در 22 الی 24 سالگی رخ می دهد. اگر افراد به هویت یابی نرسیده باشند، هر انتخابی که برای ازدواج انجام دهند اشتباه است. در شرایط کنونی جامعه که سن هویت یابی افزایش یافته است سن ازدواج نیز باید افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه فردی که وضعیت روانشناختی او در حال تغییر است نمی تواند تصمیمی بگیرد که تا سرانجام عمر به آن پایبند باشد، اضافه نمود: یکی از ویژگی ها و معیارهای اساسی برای ازدواج این است که افراد به ثبات هویتی رسیده باشند در نتیجه ازدواج در سن پایین، سبب افزایش نرخ طلاق و دیگر آسیب های اجتماعی می گردد. اینکه نرخ سن ازدواج رو به افزایش است تا حد زیادی طبیعی است و برای یک ازدواج مناسب باید این تاخیر را پذیرفت.

این روانشناس بیان نمود: افراد بیشتر پیامدهای نامناسب افزایش سن ازدواج را مطرح می نمایند اما افزایش سن ازدواج پیامدهای مثبت و روشنی نیز دارد. وقتی ازدواج افراد با بالارفتن سن آن ها به تاخیر می افتد هویت یابی کامل می گردد و افراد ازدواج پایدارتری دارند. پژوهش ها نشان می دهد هرچه سن افراد بیشتر می گردد در ازدواج اول خود موفق ترند و به واسطه بلوغ اقتصادی و عاطفی شریک زندگی مناسب تری انتخاب می نمایند.

متین فر ادامه داد: هنگامی که سن ازدواج افزایش می یابد ما شاهد این هستیم که پختگی روانی افراد نیز افزایش پیدا می نماید ما این امر را در افرادی که تصمیم می گیرند مجرد بمانند بیشتر مشاهده می کنیم. این افراد پختگی روانی، استقلال و کارآمدی بیشتری دارند.

این روانشناس اعلام نمود: افرادی که دیر ازدواج می نمایند ممکن است در انتخاب خود دچار وسواس شوند زیرا این افراد به آزادی و استقلال بیشتری احتیاج دارند. نگرانی این افراد این است که ازدواج از آزادی آن ها بکاهد و این اضطراب در قالب وسواس نشان داده می گردد. مجرد یا متأهل بودن صرفاً یک انتخاب و یک نوع سبک زندگی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نسخه واحد برای ازدواج جوانان نپیچیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه واحد برای ازدواج جوانان نپیچیم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید