پیشگیری از هپاتیت B در اهداکنندگان مستمر خون

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دکتر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: اهدا نمایندگان مستمر خون که پیش از اول فروردین سال 68 متولد گردیده باشند، از اول مهرماه امسال تا ابتدای اسفند ماه فرصت دارند با مراجعه به نزدیکترین مرکز اهدای خون شهر محل سکونت خود معرفی نامه واکسیناسیون دریافت نمایند و با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی مجری برنامه، واکسن هپاتیت Bمورد تایید وزارت بهداشت را به طور رایگان در سه نوبت دریافت نمایند.

پیشگیری از هپاتیت B در اهداکنندگان مستمر خون

وی تاکید نمود: جمعیت هدف این طرح ملی، گروه سنی 29سال به بالا هستند.

بشیر حاجی بیگی اضافه نمود: با توجه به تفاهم نامه ای که میان سازمان انتقال خون ایران و مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت منعقد شد، برای رسیدن به خطر صفر انتقال بیماری های منتقله از طریق خون و فراورده های آن، واکسیناسیون اهدا نمایندگان مستمر خون علیه عفونت هپاتیتB انجام می گردد.

وی اضافه نمود: در فاز اول قرار است طی پنج ماه از تاریخ اول مهرماه امسال تا ابتدای اسفندماه سال 97مراکز مختلف انتقال خون با تکریم اهدا نمایندگان در تمام ساعات کاری مراکز، خدمات واکسیناسیون را ارائه دهند.

حاجی بیگی اضافه نمود: در عین حال کارتی با عنوان کارت واکسیناسیون، ویژه اهدا نمایندگان مستمر خون طراحی گردیده که پس از انجام واکسیناسیون به اهدانمایندگان گروه هدف در ادارات کل انتقال خون سراسر کشور ارائه می گردد. همچنین بعد از انتها کار این کمپین، ارزیابی های لازم برای آنالیز نتایج این اقدام در سطح استان ها انجام خواهد شد.

سخنگوی سازمان انتقال خون فراوری واکسن نوترکیب هپاتیت بی را در ایران فرصت مناسبی برای واکسیناسیون افراد جامعه دانست که می تواند زمینه ریشه کنی این بیماری را در جامعه فراهم کند.در صورت واکسیناسیون عمومی می توانیم امکان انتقال هپاتیت بی از طریق خون را در کشور به صفر برسانیم و آن را تضمین کنیم.

وی همچنین خبراز برنامه فرهنگ سازی اهدای خون در جوانان متولد سال 1373به بعد که در بدو تولد واکسن هپاتیت بی را دریافت نموده اند داد و گفت: افراد 18تا 24سال ، نسل ایمنی نسبت به هپاتیت بی هستند.

حاجی بیگی با اشاره به نقش مهم اهدا نمایندگان خون در سلامت جامعه گفت: سالانه 500هزار اهدانماینده مستمر خون در کشور داریم که سالی دو بار کار اهدای خون را انجام می دهند. بنابراین در مرحله اول با همکاری معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، 100هزار نفر از اهدانمایندگان مستمر خون را با واکسن هپاتیت بی واکسینه می کنیم. البته این کار شروع گردیده و در استان های مختلف کشور به تدریج در حال اجرا است وتا جایی که تمام اهدانمایندگان مستمر انتقال خون واکسن هپاتیت بی را دریافت نمایند، ادامه می یابد.

این واکسن در سه نوبت، یک بار در زمان مراجعه ، زمان دوم یک ماه پس از مراجعه نوبت اول، و زمان سوم 6 ماه پس از مراجعه نوبت اول و به طور دقیق بر اساس تاریخهای مقرر در محل بازو انجام می گردد.

حاجی بیگی از اهدا نمایندگان مستمر خواست که در تاریخهای ذکر گردیده برای نوبت های واکسیناسیون حضور پیدا نمایندو در نگهداری کارتهایی که متعاقبا به آنها داده خواهد شد کوشا باشند.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه ما برنامه آزمایش و غربالگری اهدانمایندگان بار اولی را هم اجرا می کنیم، این برنامه هم می تواند خطر صفر هپاتیت در انتقال خون را تضمین کند.

سخنگوی سازمان انتقال خون اضافه نمود: این طرح طبق تفاهمنامه ای که میان سازمان انتقال خون و مرکز مدیریت بیماریها منعقد گردیده است اجرا می گردد و تامین واکسن مورد احتیاج آن که به رایگان به اهدا نمایندگان خون تزریق می گردد برعهده مرکز مدیریت بیماریها است و کارایی واکسن ها نیز پایش می گردد.

هپاتیت ویروسی یکی از مسائل بهداشت دنیای است که راه های متنوعی برای انتقال دارد و شیوه های تشخیص و درمان آن از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. بنابراین ضروری است در سراسر دنیا، برای کنترل و پیشگیری از این بیماری متناسب با شرایط هر کشور برنامه ریزی انجام گردد.

بدین منظور در راستای استراتژی دنیای برای حذف هپاتیت های ویروسی به عنوان یک تهدید بزرگ سلامت عمومی، تا سال2030 و هدفگذاری سازمان انتقال خون ایران در به صفر رساندن خطر انتقال بیماری های قابل انتقال از طریق خون و فرآورده های آن (zero risk) ، اهدانمایندگان مستمر بالای 29 سال (متولدین قبل از 1/1/68) که قبلا طبق برنامه ایمن سازی علیه هپاتیت Bواکسینه نگردیده اند، از طریق اداره کل انتقال خون استان به مراکز بهداشتی درمانی مجری برنامه واکسیناسیون معرفی گردیده و واکسن هپاتیت Bو کارت واکسیناسیون ویژه اهدانمایندگان خون دریافت خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پیشگیری از هپاتیت B در اهداکنندگان مستمر خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از هپاتیت B در اهداکنندگان مستمر خون"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید